Buddhist stupa in Sanchi, IndiaHRH Princess Maha-cakri Sirinthorn (elected 9.12.2002)
Raniero Gnoli (elected 9.12.2002)
Richard F. Gombrich (elected 23.6.2008)
Jacques May (elected 25.8.1999)
Ernst Steinkellner (elected 23.6.2008)
Jikido Takasaki (elected 28.6.2011)
Fernando Tola (elected 28.6.2011)
Oskar von Hinüber (elected 19.8.2014)
Lambert Schmithausen (elected 19.8.2014)
David Seyfort Ruegg (elected 19.8.2014)

Deceased Honorary Members

Purushottam Vishvanath Bapat (1894–1991)
Arthur Llewellyn Basham (1914–1986)
Sir Harold Walter Bailey (1899–1996)
Kenneth Kuan Sheng Ch’en (1907–?)
Edward Conze (1904–1979)
Paul Demiéville (1894–1979)
Vasudeo Vishwanath Gokhale (1901–1991)
Akira Hirakawa (1915–2002)
Isaline Blew Horner (1886–1981)
Etienne Lamotte (1903–1983)
Louis (Lajos) Ligeti (1902–1987)
Shoson Miyamoto (1893–1983)
Tiruppattur Ramaseshayyer Venkatachala Murti (1902–1986)
Gajin Masato Nagao (1907–2005)
Hajime Nakamura (1912–1999)
Awadh Kishore Narain (1925–2013)
Nikolai Nikolaevich Poppe (1897–1991)
Walpola Rahula (1907–1997)
Giuseppe Tucci (1894–1984)
Parashuram Laksman Vaidya (1891–1978)
Tilmann Vetter (1937–2012)
Ernst Waldschmidt (1897–1985)
Oliver Hector de Alwis Wijesekera (1909–1990)
Ji Xianlin (1911–2009)
Susumu Yamaguchi (1895–1976)
Erik Zürcher (1928–2008)